Tukes: Fairfield-jalustinhihnat on vedetty markkinoilta
21.9.2023

Turvallisuus- ja kemikaalivirasto (Tukes) on lupa- ja valvontaviranomainen, joka edistää tuotteiden, palveluiden ja teollisen toiminnan turvallisuutta ja luotettavuutta. Se tutkii myös hevosvarusteiden turvallisuutta. Tukes ilmoitti sivuillaan, että se on todennut Hööksin myymät Fairfield-jalustinhihnat vaarallisiksi.
Fairfield-jalustinhihnojen soljen metallinen piikki on liian lyhyt, joten jalustinhihna ei välttämättä pysy säädetyssä pituudessa. Mikäli lukitusmenkanismi ei toimi ratsastajan varatessa jalustimelle painoa, ratsastaja voi menettää tasapainonsa.
Mitä pitää tehdä, jos sinulla on kyseinen tuote?
Jos sinulla on tämä tuote, saat yritykseltä lisätietoja toimintaohjeista, tuotteen aiheuttamasta vaarasta tai sen vaatimustenvastaisuudesta sekä jälleenmyyntipaikoista. Mahdollisessa ongelmatilanteessa kuluttajansuojan osalta ohjeita ja sovitteluapua antaa kuluttajaneuvonta.
Tukesin yhteydenoton jälkeen yritys on vapaaehtoisesti lopettanut tuotteen myynnin ja on ryhtynyt toimenpiteisiin, joilla jälleenmyyjillä olevat tuotteet saadaan kerättyä takaisin.
Lisätietoa: LINKKI
Ajankohtaista
- 18.4.2025SRL kalustomyynti 24.4. Hyvinkäällä
- 17.4.2025Sakari Tuukkaselle Pekka Larsenin elämäntyö -palkinto
- 16.4.2025Viron Harjumaassa hevosten herpesvirusta
- 15.4.2025Esteratsastuksen Nations’ Cup -ratsastajat 2025
- 14.4.2025Ratsastuksen viikkotiedote 16
- 14.4.2025Hämeen ammattikorkeakoulussa kaikille avoimia hevoskursseja
- 9.4.2025Ratsastuksen viikkotiedote 15
- 8.4.2025Iltatee-webinaari saavutettavuudesta 22.4.2025
- 8.4.2025SRL:n ohjelma Hevoset-messuilla 12.-13.4.
- 4.4.2025Candy Cup 2025 - Maastoesteratsastuksen valmennussarja lapsille