Anna-Julia Kontio ja Jay Jay hyvällä aloituksella kohti La Corunan maailmancupia
11.12.2021
Anna-Julia Kontio ja Jay Jay van de Mottelhoeve kilpailevat ensimmäistä kertaa viiden tähden tasolla Kontion äitiysloman jälkeen La Corunan maailmancupissa Espanjassa. Kilpailut ovat 12-vuotiaalle ruunalle sen uran ensimmäiset viiden tähden tasolla. Kontio ja Jay Jay van de Mottelhoeve avasivat kilpailuviikonlopun loistavasti hyppäämällä myöhään perjantai-iltana 155 cm aikaratsastusluokan virheettömästi.

Kontio ratsasti perjantaina rauhallisen ja tasaisen radan, ollen luokassa lopulta sijalla 22. Ratsukko pitää lauantaina välipäivän ja valmistautuu samalla kilpailuiden pääluokkaan, sunnuntain maailmancupin osakilpailuun estekorkeudella 160cm.
Perjantai-illan luokassa voittoon hyppäsi selkeästi nopeimmalla ajalla ranskalainen Julien Epaillard hevosella Billabong du Roumois. Toisena oli irlantilainen Michael Pender hevosella HHS Calais ja kolmantena belgialainen Olivier Philippaerts hevosella Miro. Kaikilla kärkeen sijoittuneilla ratsastajilla oli Kontiota yli kymmenen sekuntia nopeampi aika.
“Tällä hetkellä on todella hyvä fiilis. Eilisen radalle ei ollut asetettu kummempia tavoitteita, lähdimme vain hakemaan tulosta, mutta Jay Jay ylitti odotukset positiivisesti ja tuntui radalla todella hyvältä. Sunnuntain maailmancup-luokassa kohtaamme varmasti uusia haasteita, mutta hevonen tuntuu valmiilta ja lähdemme kohti sunnuntaita odottavin mielin”, Kontio kertoo.
Päätös Jay Jayn tuomisesta ensimmäistä kertaa 5*-tasolle tuntui Kontion mukaan oikealta.
“Hevonen on suorittanut läpi syksyn 2*-kisoissa tosi varmasti ja rutinoituneesti, ja tuntuma on ollut jokaisella radalla tasainen. Varman suorittamisen perusteella uskalsimme alkaa suunnittelemaan sen nostamista ylemmälle tasolle, ja eilinen onnistuminen vahvisti tunnetta. Uskon, että Jay Jaysta tulee hyvä, kunhan se saa lisää kokemusta tältä tasolta.”
Anna-Julia Kontio, 30, on Ylöjärveltä lähtöisin oleva esteratsastaja, joka on noussut kilpailemaan kansainväliselle tasolle jo nuorella iällä. Kontio on hypännyt 5*-tasolla jo vuosia, mutta palaa nyt ensimmäistä kertaa äitiyslomansa jälkeen maailmancupin myötä korkeimmalle tasolle. Kontio asuu nykyään Belgiassa, jossa hänellä on valmennustalli VDB Sporthorses yhdessä puolisonsa Jens Vandenberkin kanssa.
Lauantaina Kontio ja Jay Jay van de Mottelhoeve pitävät välipäivän ja valmistautuvat sunnuntaihin. Sunnuntain luokka alkaa Suomen aikaa klo 18, ja suoritusta voi seurata livenä maksullisen Clipmyhorse.tv palvelun kautta.
Esteratsastustulokset 10.12.2021 CSI5* La Coruna, Espanja
160 cm, aikaratsastus. 40 lähtijää, 12 sijoittui.
1) Julien Epaillard / Billabong du Roumois, FRA 0/57.93
2) Michael Pender / HHS Calais, IRL 0/63.54
3) Olivier Philippaerts / Miro, BEL 0/63.87
… 22) Anna-Julia Kontio / Jay Jay van de Mottelhoeve, FIN 0/74.83
Kilpailujärjestäjä: https://www.csicasasnovas.com/
Seuraa kilpailuita: https://www.clipmyhorse.tv/en_EU/
Esteratsastuksen maailmancup, Longines FEI Jumping World Cup™, kausi 2021/2022
Länsi-Euroopan liiga, 11 osakilpailua, 6 parasta tulosta huomioidaan
13.-17.10. Oslo, NOR
27.-31.10. Lyon, FRA
4.-7.11. Verona, ITA
25.-28.11. Madrid, ESP
10.-12.12. La Coruña, ESP
16.-20.12. London – Excel, GBR
26.-30.12. Mechelen, BEL - kilpailu peruttu
12.-16.1. Basel, St. Jakobshalle, SUI
27.-30.1. Amsterdam, NED
3.-6.2. Bordeaux, FRA
24.-27.2. Göteborg, SWE
6.-10.4. Longines FEI Jumping World Cup™ Final Leipzig, GER
Länsi-Euroopan liiga LINKKI
FEI Jumping World Cup™ sarjat 2021-2022 LINKKI
Uutiset
- 1.4.2025Anni Hjerpe valittiin eurooppalaiseen nuorten akatemiaan
- 31.3.2025Kauden tähtäimet asetettu olympialajeissa – Nations Cup -joukkueet nimetty
- 31.3.2025Annina Nordström hyviin tuloksiin Italiassa
- 29.3.2025Susanna Granroth ja High Hopes du Fleuve BOWA Hallisarjan voittoon
- 26.3.2025Vuosi 2024 päättyi positiiviseen tilikauden tulokseen
- 21.3.2025Pariisin koulujoukkue nousi seitsemänneksi
- 20.3.2025Tosi kuin vesi
- 19.3.2025Hevosalan katsaus vuoden 2024 lukuihin
- 16.3.2025Jonna Aaltonen ja Laxton for U ovat parakouluratsastuksen hallimestarit
- 15.3.2025Kouluratsukoilla menestyksekkäät kaksi viikkoa Espanjassa