Anni Hjerpe valittiin eurooppalaiseen nuorten akatemiaan
1.4.2025
Hyvinkääläinen esteratsastaja Anni Hjerpe, 20, on valittu eurooppalaiseen nuorten esteratsastajien akatemiaan, Young Riders Academy, ensimmäisenä suomalaisena. Hjerpe on yksi yhdestätoista valitusta, jotka selvittivät tiensä kaksipäiväisten karsintojen jälkeen vuoden 2025 YRA Teamiin.

Alankomaissa Emile Hendrixin tallilla valmentautuva Hjerpe koki onnistuneensa karsinnoissa erittäin hyvin.
”Kerrankin voin hyvällä omallatunnolla sanoa, että ratsastin hyvin”, nauraa Hjerpe.
”On todella hienoa olla ensimmäinen suomalainen, joka on päässyt mukaan. En uskonut, että minulla on mahdollisuuksia, sillä olin kovassa seurassa.”
Ensimmäisenä katsastuspäivänä Hjerpe ratsasti omalla kokeneella Callboylla 140 cm radan ja esitti 15 minuutin ajan valintakomitealle, miten hän työskentelee itsenäisesti nuorta hevosta estelinjoilla ja kavaleteilla. Toisena päivänä hän hyppäsi 145 cm radan Callboylla ja pienemmän radan nuorella hevosellaan. Lisäksi ehdokkaita haastateltiin ja testattiin heidän soveltuvuuttaan kyseiseen ohjelmaan.

Seuraavaksi Hjerpe osallistuu muutaman viikon kuluttua Peelbergenissä valmennusklinikkaan, jonka jälkeen valmennettavat jaetaan vielä niihin, jotka osallistuvat täyteen ohjelmaan ja niihin, jotka osallistuvat koulutusohjelmaan.
Hjerpe on ylioppilaaksi valmistumisen jälkeen panostanut kilparatsastukseen, joka on hänen ykkösvaihtoehtonsa lähitulevaisuudessa. Hän hakee myös sekä yliopistoon että ammattikorkeakouluun tänä keväänä. Stall Hendrixissä hän ratsastaa päivittäin kolmen oman hevosensa ohessa kolmisen valmentajansa nuorta hevosta.
”Tällä hetkellä olen siitä onnekas, että minulla on hevosenhoitaja, joten pystyn aikapaljon ratsastamaan. Ratsastan myös iltapäivisin, jos ratsastettavia on lisää, tai autan tallissa.”
Valmentaja Hendrix varotteli Hjerpeä etukäteen siitä, että hakijoiden taso on kova. Siitä huolimatta suomalainen valittiin.
”Luulen, että hän oli ylpeä”, toteaa Hjerpe valmentajansa ajatuksista valinnan jälkeen.
Tulevaisuus on siis vielä avoin, mutta lähiajan tavoite on selvä, päästä mukaan Nations Cup -joukkueeseen nuorena U25-ratsastajana. Kaksi osakilpailua hypätään toukokuun lopussa ja kesäkuun alussa Tanskassa ja Norjassa.
Young Riders Academy
Young Riders Academy -ohjelman on kehittänyt Athenaeum Euroopan ratsastajaliiton suojeluksessa, yhteistyössä International Jumping Riders Clubin kanssa ja Rolexin tuella. Athenaeum on voittoa tavoittelematon yhdistys, jonka perusti vuonna 2014 ammattilaisten ja hevosalan edustajien tiimi, jota jakoi yhteinen intohimo hevosia kohtaan. Ohjelmaan on valittu nuoria 18-23 -vuotiaita ratsastajia vuodesta 2015 lähtien.
Täyteen ohjelmaan valitut osallistuvat valmennusjaksoon kansainvälisellä tallilla olympiaratsastajien, kuten Scott Brash, Jens Fredricson, Jos Lansink, Franke Sloothaak ja Nick Skelton, kanssa. Lisäksi heillä on valmennusklinikoita, ja heitä avustetaan valmennuskauden aikana saamaan kisapaikkoja kansainvälisiin kilpailuihin yhdessä tutorinsa kanssa.
Koulutusohjelmassa on neljä opetusjaksoa, joiden aihealueet ovat hevosen hyvinvointi ja eläinlääkintä, busines ja talous, tiimin rakentaminen, markkinointi ja viestintä, laki- ja antidoping-kysymykset, ja henkinen valmentautuminen ja hyvinvointi.
YRA-ohjelmassa on ollut mukana useita tämän hetken kansainvälisiä menestyjiä kuten Harry Charles, Hannes Ahlmann, Lars Kersten, Jack Whitaker, My Relander, Laura Klaphake, Eoin McMahon, Philipp Schulze Topphoff. Ohjelman institutionaaliset akateemiset yhteistyökumppanit ovat Franklinin yliopisto, Sveitsi ja Uppsalan yliopisto, Ruotsi.

Anni Hjerpe, 20, Hyvinkää, Hattel Riders ry
Kilpaillut nuorten ja junioreiden EM- ja PM-tasolla.
SM-mitaleita junioreissa ja nuorissa ratsastajissa.
Sijoittui maaliskuussa CSI3* Olivassa Callboylla 150 cm tasolla 8:nneksi.
Lisätietoa: Young Riders Academy
Uutiset
- 31.3.2025Kauden tähtäimet asetettu olympialajeissa – Nations Cup -joukkueet nimetty
- 31.3.2025Annina Nordström hyviin tuloksiin Italiassa
- 29.3.2025Susanna Granroth ja High Hopes du Fleuve BOWA Hallisarjan voittoon
- 26.3.2025Vuosi 2024 päättyi positiiviseen tilikauden tulokseen
- 21.3.2025Pariisin koulujoukkue nousi seitsemänneksi
- 20.3.2025Tosi kuin vesi
- 19.3.2025Hevosalan katsaus vuoden 2024 lukuihin
- 16.3.2025Jonna Aaltonen ja Laxton for U ovat parakouluratsastuksen hallimestarit
- 15.3.2025Kouluratsukoilla menestyksekkäät kaksi viikkoa Espanjassa
- 15.3.2025Elisabeth Ehrnrooth ja Daytona kouluratsastuksen hallimestarit 2025