CAI-A Altenfelden
1.6.2010
CAI-A Altenfelden, Itävalta
Arja Mikkonen seitsemäs Itävallassa
Itävallan Altenfeldenissä kilpailtiin 14.-17.6. valjakkoajossa kansainvälisellä A-tasolla. Suomen Arja Mikkonen sijoittui yksikköluokassa seitsemänneksi 17-vuotiaalla FWB-ruunallaan SG Oberon. 32 valjakon kilpailun voitti Ranskan Michael Sellier.
Valjakot ajoivat koulukokeessa uuden ohjelman, jossa on mukana myös laukkaosuus.
- Ajoin nyt ensimmäistä kertaa tämän ohjelman, mutta laukka ei ollut ongelma. Sen sijaan teiden löytämiseen joutui todella keskittymään, koulukokeen voittanut Mikkonen kertoi koulukokeesta.
Mikkonen mursi kätensä toukokuun alussa ja ajoi Itävallassa käsi kipsissä.
- Maratonin kaksi ensimmäistä estettä meni todella hyvin, aukeilla alueilla hevonen hullaantui, joten piti hidastaa vauhtia, jatkoi Mikkonen:
Hän oli maraton-kokeessa 12., mutta johti edelleen kokonaiskilpailua ennen tarkkuusosuutta.
- Tarkkuudessa mokasin. En pudottanut palloja, mutta ajoin aivan liian hitaasti. Vaunu oli epätasapainossa ja tuntui, että se kippaa, koulu- ja tarkkuusosakilpailut yli sata vuotta vanhalla vaunulla ajava Mikkonen harmitteli. Tarkkuuden 17. sija pudotti valjakon kokonaistuloksissa seitsemännelle sijalle. Vain neljä valjakkoa suoritti tarkkuusradan virheittä.
Mikkosella ja SG Oberonilla on tänä vuonna meneillään jo 13. yhteinen kilpailukautensa. Seuraavaksi Mikkonen osallistuu yhdessä muiden suomalaisten maajoukkuekuskien kansainvälisiin kilpailuihin Tshekissä ja Puolassa heinäkuussa.
Tulokset:
Valjakkoajo, 32 lähti, 7
1) Michael Sellier Ranska 119,72 2) Bartlomiej Kwiatek Puola 119,74 3) Knut Andersson Ruotsi 120,16 4) Benoit Vernay Ranska 120,22 5) Michael Mayer Sveitsi 120,28 6) Cristiano Cividini Italia 121,02 7) Arja Mikkonen Suomi 122,03. Teksti Anna Vähäkuopus.
Uutiset
- 3.2.2025Vuoden palkittavat 2024 - äänestä vuoden hevosta ja ratsastajaa!
- 31.1.2025Ratsastuksen ja hevosten vetovoima pitää – jälleen koululaisten suosikkiharrastus!
- 31.1.2025Uusi kansainvälinen kouluratsastuksen työryhmä – Kyra Kyrklund mukana
- 28.1.2025Ratsastuksen parhaat vuonna 2024 – rankingtilastot ja valiomerkit
- 22.1.2025Aaltoselle, Kangasniemelle ja Manniselle OKM:n urheilija-apuraha
- 21.1.2025Lähtisitkö kunta- tai aluevaaliehdokkaaksi?
- 20.1.2025Osallistu virallisen NBECH logon suunnittelukilpailuun
- 20.1.2025Hevosten hyvinvointimittaristo julkaistu
- 20.1.2025Eventing Forumissa ja NSO-seminaarissa kehitettiin kenttäratsastusta
- 16.1.2025Ratsastajat upeasti esillä Urheilugaalassa