Kyran Maxin voinnissa käänne parempaan
1.6.2010
Aurinkoisen sään muuttuessa taifuuniksi Hongkongissa näyttää Maxin terveydentila kääntyvän parempaan suuntaan. Max on siirretty omaan eristystalliinsa kaikkien ulkopuolisten ärsykkeiden poistamiseksi ja minimoimiseksi, mukanaan ryhmä eläinlääkäreitä. Kilpailueläin-lääkäreistä on ollut valtava apu ja tuki sekä Maxin olon helpottamisessa kuumeen aikana että sen syyn selvittämisessä.
Kyra ja Max ennna matkaa kotitallillaan Snow Hill Farmilla, kuva Ulla Lindgren Fagerholm.
Eläinlääkärit ovat yhtä mieltä siitä, että todennäköisin kuumeen aiheuttaja on häiriö ruuansulatuksen bakteerikannassa. Koska Max on kuitenkin ollut koko ajan pirteä ja terveen oloinen sekä syönyt normaalisti, kuumeilun syyn varma diagnosointi on ollut vaikeaa.
Jos uusia takaiskuja ei tule, Max voi palata normaaliin harjoitteluun lähipäivinä ja on toivottavasti valmis kilpailemaan 14. elokuuta Grand Prix -luokassa.
Hevosten eläinlääkärin-tarkastus on sunnuntaina 10. päivä.
Kilpailu käynnistyy keskiviikkona 13. elokuuta Grand Prix -ohjelmalla, mutta Kyrklund ja Max ovat lähtövuorossa vasta torstaina 14. päivä, koska ratsukko on korkealla sijalla rankinglistoilla.
Kyran kotisivut: http://www.kyrak.com
Uutiset
- 16.4.2025Uudistetut ulkokauden Pohjola-sarjat käynnistyvät toukokuussa
- 16.4.2025Heinä ei ole vain ruokaa – se on osa luontaista käyttäytymistä
- 13.4.2025Ratsastajainliiton kevätkokous pidettiin Tampereella
- 13.4.2025Valiomerkit 2024 jaettiin kevätkokouksessa
- 13.4.2025Ratsastajainliiton Vuoden palkittavat 2024
- 12.4.2025Saana Nieminen upeasti voittoon 140 km matkalla
- 12.4.2025Emma Kanervan ja Greek Airin olympiarata vuoden 2024 sykähdyttävimmäksi hevoshetkeksi
- 11.4.2025Ratsastus säilyttää paikkansa Los Angelesin olympialaisissa
- 9.4.2025Varusteilla on väliä hevosharrastuksessa - tarkista nämä ennen kuin nouset satulaan
- 8.4.2025Kyra Kyrklund -kannustuspalkinto Kokolle, Prittiselle ja Sellmanille