Lasten liikunnan harrastusmahdollisuuksien edistämiseen 4 miljoonaa seuratukea
24.4.2018
Opetus- ja kulttuuriministeriö tiedottaa
Lasten liikunnan harrastusmahdollisuuksien edistämiseen 4 miljoonaa seuratukea
Eurooppa-, kulttuuri- ja urheiluministeri Sampo Terho on myöntänyt lähes neljä miljoonaa euroa seuratukena liikunta- ja urheiluseuroille. Tavoitteena on mahdollistaa lapsille ja nuorille liikunnan harrastaminen ohjatussa seuratoiminnassa ja laskea harrastamisen kustannuksia. Avustukset myönnetään Veikkauksen tuotosta. Tukea myönnettiin yli neljällesadalle hankkeelle.
Seuratuen tarkoituksena on tukea paikallista seuratoimintaa sekä liikunnallisen elämäntavan edistämiseksi tehtävää työtä. Ministeri Sampo Terhon mukaan seuratuki on osoittautunut päteväksi keinoksi edistää liikunnan harrastusmahdollisuuksien yhdenvertaisuutta.
- Yli neljäsataa myönnettyä avustusta osoittaa, että seuroissa tehdään laajaa ja merkittävää työtä lasten ja nuorten liikunnan eteen. Haluamme avustuksilla tukea mahdollisuuksia osallistua liikuntaharrastuksiin. Harrastamisen hinta ei saa olla esteenä, ministeri Terho sanoo.
Avustuksia jaettiin yhteensä 403 hankkeelle. Niistä uusia kehittämishankkeita on 281 ja jatkohankkeita 122. Seurojen yhdessä toteuttamia hankkeita on 48. Avustuskriteereissä huomioidaan harrastamisen hinta. Avustuksen ehtona on, että harrastamisen hinta lasten ja nuorten liikunnassa ei ylitä 50 euroa kuukaudessa.
- Seuroilla on halua tarjota myös matalan harrastuskynnyksen toimintaa ja ehkäistä nuorten liikunnan lopettamista. Koulupäivän läheisyyteen liittyvää harrastustoimintaa lisätään ja koulu- sekä päiväkotiyhteistyötä tehdään entistä enemmän. Suosittujen lajien suuria ryhmiä voidaan jakaa pienemmiksi porukoiksi ja näin lisätä toiminnan laatua. Nuoria koulutetaan myös erilaisiin seuratoiminnan tehtäviin.
Seuratukea vuonna 2018 saavissa seuroissa harrastetaan kaikkiaan 84 eri lajia 115 eri kunnan alueella. Seuratukea voidaan myöntää liikuntaa tai urheilua järjestäville paikallisille, rekisteröityneille yhdistyksille.
Myönnetyt avustukset painottuvat matalan harrastuskynnyksen toimintaan, mutta hankkeissa voi olla mukana myös harrastetoiminnan lähialueen kilpailullista edistämistä. Seuratukiavustusta voi saada lasten ja nuorten matalan harrastuskynnyksen toimintaan, innovatiivisiin kokeiluihin tai hankkeisiin, joissa lisätään toiminnan monipuolisuutta uusien lajien kautta tai kehitetään lajitoiminnan sisällä harrastustoimintaa. Seuratuen avulla voidaan myös vahvistaa toiminnan laatua ja yhteisöllisyyttä, sekä tukea vapaaehtoistyötä. Avustuksia myönnettäessä on kiinnitetty huomiota mm. siihen, ovatko lapset ja nuoret olleet mukana suunnittelemassa hanketta tai toimintaa. Myös vapaaehtoistoiminnan kehittämiseen pyritään koko ajan löytämään hyviä malleja, joita onnistuneista kehittämishankkeista voi nousta.
Myönnetyt avustukset 2018
Ratsastuksesta tukea saivat seuraavat seurat:
- Oulun Ratsastajat ry, 15 000 euroa
- Ratsastusseura Kannustin ry, 3500 euroa
Lisätietoja:
- ylitarkastaja Sari Virta, p. 0295 3 30377
- erityisavustaja Toni Ahva, p. 0295 3 30340
Uutiset
- 11.3.2025Äänestä vuoden 2024 sykähdyttävintä hevoshetkeä!
- 10.3.2025Hevonen sopeutuu stressiin imppaamalla eli nielemällä ilmaa
- 8.3.2025Saana Nieminen ratsastaa kahden päivän aikana 280 kilometriä
- 5.3.2025Hevosen ylipaino on haitallista – miten pudottaa painoa?
- 5.3.2025SIHYn maajoukkuejohtajat valittu
- 2.3.2025Jone Illi ja Celtas Quillian BOWA Hallisarjan osakilpailuvoittoon
- 2.3.2025Peggy Högsten ja Frisco Vapo Winter Cupin voittoon
- 28.2.2025HUJO:n toimintaa tehostetaan – uudella energialla kohti Los Angelesia
- 22.2.2025Henri Ruoste ja Tiffanys Diamond aloittivat kauden positiivisesti
- 22.2.2025Jonna Aaltonen menestyi CPEDI3* Dohassa