Ponit ja hepat tulevat taas kaupunkeihin!
25.8.2022
Lapsille ja nuorille suunnatut hevostapahtumat Ponit Paimiossa 27.8. ja Hepat Hämeenlinnassa 28.8. klo 11-15 ovat ilmaisia kaikille! Tapahtumissa on paljon mielenkiintoista ohjelmaa, kuten ponien kauneuskilpailu, talutusratsastusta sekä poniajelua, keppihevoskilpailuja ja askartelua, kuten hevosenkenkien maalausta! Hämeenlinnassa myös onnenpyörä ja arvonta.

Paimiossa tapahtuma järjestetään Ammattiopisto Livian tiloissa Taatilantie 11, Paimio.
Hämeenlinnassa kokoonnutaan Museo Militarian alueelle, Vanhankaupunginkatu 19, Hämeenlinna.
Tutustu tapahtumiin Facebookissa:
Hepat Hämeenlinnassa - Tule nauttimaan ponielämästä
Ratsastajainliiton Tunne Poni -hankkeelle on myönnetty tukea Manner-Suomen maaseudun kehittämisohjelmasta. Hanke toteutetaan rahoittavien Leader-ryhmien, Varsin Hyvä ry:n, Kantri ry:n ja Linnaseutu ry:n toiminta-alueilla Turun, Tampereen ja Hämeenlinnan seuduilla. Toteutuksesta vastaavat Lounais-Suomen, Hämeen ja Etelä-Suomen aluejaostot.
Hankkeen tavoitteena on tehdä hevosia ja hevosharrastusta tutuiksi lapsiperheille ja nuorille. Vuoden -23 loppuun kestävän hankkeen puitteissa järjestetään yleisötapahtumia, tarjotaan koululuokille mahdollisuuksia vierailla talleilla ja kartoitetaan paikallistason yhteistyömahdollisuuksia koulujen, kuntien ja järjestöjen kanssa.
Hankkeen kokonaiskustannukset ovat 70 490 euroa, josta Leader-tuen osuus on 56 392 euroa. Omarahoitusosuus katetaan vastikkeettomana työnä.
Uutiset
- 1.4.2025Anni Hjerpe valittiin eurooppalaiseen nuorten akatemiaan
- 31.3.2025Kauden tähtäimet asetettu olympialajeissa – Nations Cup -joukkueet nimetty
- 31.3.2025Annina Nordström hyviin tuloksiin Italiassa
- 29.3.2025Susanna Granroth ja High Hopes du Fleuve BOWA Hallisarjan voittoon
- 26.3.2025Vuosi 2024 päättyi positiiviseen tilikauden tulokseen
- 21.3.2025Pariisin koulujoukkue nousi seitsemänneksi
- 20.3.2025Tosi kuin vesi
- 19.3.2025Hevosalan katsaus vuoden 2024 lukuihin
- 16.3.2025Jonna Aaltonen ja Laxton for U ovat parakouluratsastuksen hallimestarit
- 15.3.2025Kouluratsukoilla menestyksekkäät kaksi viikkoa Espanjassa