Saana Nieminen ratsastaa kahden päivän aikana 280 kilometriä
8.3.2025
Matkaratsastaja Saana Nieminen kilpailee parhaillaan kahdella hevosellaan Torderassa, Espanjassa. Kahden päivän aikana hänelle tulee kilpailumatkaa hurjat 280 kilometriä. Uransa kolmannella 3* 160 km matkallaan hän sijoittui perjantaina 12. tilalle viime vuoden nuorten ja junioreiden EM-hevosellaan Shagia Florina. Ratsukon keskinopeus oli 17 km/h. Sastamalainen Nieminen on vasta 20-vuotias, ja kilpailee vielä pääosin nuorten ja junioreiden luokissa.

Kilpailijoita kiusasi koko päivän kestänyt vesisade, joka pehmensi pohjia päivän mittaan. Alina Huovinen Garcia keskeytti kilpailun, kun hänen hevosensa Shagya Buzavirag menetti kenkänsä neljännellä osuudella. CEI3* 160 km kilpailun voitti espanjalainen Marc Vila Sabata ja Cherie de Ghazal. Ratsukon keskinopeus oli 19.8 km/h.

”Kisasta lähdettiin hakemaan hyvää tulosta rennolla meiningillä… Saana ja Florina kuitenkin jatkoivat kisaa [Alinan keskeytettyä] ja pääsivät hyvävoimaisena maaliin”, kertoo Saanan isä Jarmo Nieminen Espanjasta.
Nieminen osallistui lauantaina 120 km nuorten ja junioreiden luokkaan hevosellaan Balkan Rio. Ratsukko keskeytti kilpailun 100 km jälkeen, eikä saanut tällä kertaa tulosta.
Matkaratsastuksen nuorten ja junioreiden maailmanmestaruudesta kilpaillaan 20.9. Bufteassa, Romaniassa. Niemisellä on jo tarvittavat kvaalitulokset arvokilpailuun. Senioreiden Euroopan mestaruus ratkotaan 21.6. Castiglione del Lagossa, Italiassa.
Nieminen oli viime vuoden nuorten ja junioreiden EM-kilpailuissa 120 km matkalla viides Shagya Florinalla, ja vuonna 2022 kymmenes hevosella O Bajan Batla. Hän on nuorten ja junioreiden maailmanlistalla 8. ja avoimella maailmanlistalla 76. Hänen Espanjassa asuva valmentajansa Huovinen Garcia oli seitsemäs vuoden 2015 EM-kilpailuissa hevosella Beobide 10.
Tulokset löytyvät Yamamah-appista, tai myöhemmin täältä: LINKKI
Lisätty 120 km tulos 9.3., ja korjattu, että Nieminen kilpaili kolmatta kertaa 160 km matkalla.
Uutiset
- 12.4.2025Saana Nieminen upeasti voittoon 140 km matkalla
- 12.4.2025Emma Kanervan ja Greek Airin olympiarata vuoden 2024 sykähdyttävimmäksi hevoshetksi
- 11.4.2025Ratsastus säilyttää paikkansa Los Angelesin olympialaisissa
- 9.4.2025Varusteilla on väliä hevosharrastuksessa - tarkista nämä ennen kuin nouset satulaan
- 8.4.2025Kyra Kyrklund -kannustuspalkinto Kokolle, Prittiselle ja Sellmanille
- 4.4.2025Kouluratsastuksen strateginen toimintasuunnitelma etenee vauhdilla
- 1.4.2025Anni Hjerpe valittiin eurooppalaiseen nuorten akatemiaan
- 31.3.2025Kauden tähtäimet asetettu olympialajeissa – Nations Cup -joukkueet nimetty
- 31.3.2025Annina Nordström hyviin tuloksiin Italiassa
- 29.3.2025Susanna Granroth ja High Hopes du Fleuve BOWA Hallisarjan voittoon