Talvikki Järvinen ja Danser T valjakkoajon Suomen mestarit 2020!
23.8.2020
Talvikki Järvinen ajoi Ypäjällä Dancer T:n kanssa neljännen perättäisen mestaruutensa hevosyksikoissä. Poniyksiköissä viton vei Raisa Takkinen ponilla Kooihuister Harro.

Tiedote ja kuva Hevosopisto. Maratonilla Talvikki Järvinen - Danser T, kuva Leena Kahisaari.
Valjakkoajon SM-kisa ratkesi sunnuntaina jännittävän tarkkuusosakilpailun jälkeen. Suomen mestaruuteen ajoi Talvikki Järvinen Danser T -hevosellaan, joka on 13-vuotias hollantilainen vaunuhevonen.
- Hevonen oli superhyvä tänään! Oli upeaa, että kilpailu oli tiukka ja radalla paljon haastavia kohtia. Danser jännittyy ja kuumenee tosi helposti, tänään se teki kaiken oikein, virheet olivat pelkästään kuskin, voittaja iloitsi kilpailun ratkettua.
Hopealle hevosyksiköissä nousivat Leena Kalalahti ja Judy M, pronssia ottivat Ben Simonsén ja Ragyogo.
Valjakkoponien mestaruuden voittaneella Raisa Takkisella on huippufiilis.
- Poni oli todella hyvä, kuski vähän varmisteli jossain välissä liikaa.
Hollannista hankittu 12-vuotias poni Kooihuster Harro oli kisoissa neljättä kertaa. Raisa itse on valjakkoajon konkari. Hänellä on kolme mestaruutta, ensimmäinen jo vuodelta 1997.
Kilpailun puheenjohtajatuomari Kati Honkanen on hyvin tyytyväinen kisoihin.
- Tänä vuonna tarkkuusosakilpailu oli erittäin jännittävä. Rata vaikutti ensi helpolta, mutta ei todellakaan ollut sitä. Rata oli pitkä, siinä oli kaltevaa pintaa ja se sisälsi paljon haasteellisia ratkaisuja. Hienoa että pääsimme Ypäjälle, Derbykentän nurmella on aina hyvä kisata.
Honkasen mielestä on erinomaista, että mukaan on saatu uusia kilpailijoita. Jos lajia harrastaa, kannattaa rohkeasti lähteä mukaan kilpailemaan, joukkoon mahtuu.
- Nykyäänhän ammattimaista valmennusta on mahdollista saada myös ihan kotimaassa. Koko viikonlopusta jäi erittäin positiivinen fiilis. Valjakot kilpailivat itselleen oikealla tasolla, erityisesti pikkuponit olivat hyvin näppäriä ja hyvin treenattuja. Maratonilla nähtiin hyvää hevosmiestaitoa, hän kehuu.
Valtakunnallisen aluemestaruuden voitti Tuula Leskinen ja Koskenkukan Liekki. Valjakko edustaa Koljonvirran ratsastajia, eli valtakunnallinen mestaruus lähti Itä-Suomen alueelle.

Lopputulokset, SM-luokka / hevoset, top kolme
- Talvikki Järvinen - Danser T
- Leena Kalalahti - Judy M
- Ben Simonsén - Ragyogo
Lajimestaruus, ponit, top 3
- Raisa Takkinen - Kooihuster Harro
- Mia Ventoniemi - Lizalie Miris
- Deilina Bishop-Westerlund - Wikners Dragon Fly
Valtakunnallinen aluemestaruus, top 3
- Tuula Leskinen - Koskenkukan Liekki
- Essi Kajander - Ai.Ka Eifiona - Ai.Ka Jamie
- Ulla Saarvio-Royah
Kilpailun tarkemmat tulokset: http://valjakko.net/alku
Uutiset
- 27.4.2025Elisabet Ehrnrooth ja Daytona voittoon Ypäjän 3* GP vapaaohjelmassa
- 26.4.2025Anu Sironen ja Fioretto 3* Grand Prix´n voittoon Ypäjällä
- 25.4.2025Kouluratsastuksen Pohjola Tour-sarjat ilahduttavat ympäri Suomen
- 25.4.2025Kansainvälinen koulu- ja parakouluratsastus käynnistyi Ypäjällä
- 22.4.2025Kansainvälistä kouluratsastusta Ypäjällä ensi viikonloppuna
- 16.4.2025Uudistetut ulkokauden Pohjola-sarjat käynnistyvät toukokuussa
- 16.4.2025Heinä ei ole vain ruokaa – se on osa luontaista käyttäytymistä
- 13.4.2025Ratsastajainliiton kevätkokous pidettiin Tampereella
- 13.4.2025Valiomerkit 2024 jaettiin kevätkokouksessa
- 13.4.2025Ratsastajainliiton Vuoden palkittavat 2024