Teresita Bremer ja Caraal nuorten SM-estevoittoon
30.8.2020
Nuorten esteillä hopealle nousivat Jasmin Engblom ja Chap sekä pronssille Tiiu Tiihonen ja Spartan Im.
Teresita Bremer - Caral, Esteratsastuksen SM 2020, kuva SRL Hanna Heinonen
Eriksnäsin Ratsastajien Teresita Bremer ja Caral hallitsivat nuorissa alusta loppuun esteratsastuksen SM-kilpailuissa PowerParkissa Härmässä.
- Kisa meni hyvin, vaikka tänään olin tosi hermona. En ole hyvä lähtemään viimeisenä, mutta nyt hermot pitivät lopulta ihan hyvin, Bremer kertoo.
Ratsukko voitti junioreiden SM-kultaa Powerparkissa kaksi vuotta sitten, ja vuosi sitten pari saavutti nuorten SM-hopeaa. Bremerillä on muitakin ratsuja, joten Caraalia voidaan säästää isompiin haasteisiin, vaikka se itse ehkä olisikin toista mieltä.
- Calle on minulle tosi rakas. Se on hirveän erikoinen hevonen. Se nauttii tosi paljon radalla olemisesta ja kisoihin lähtemisestä. Se menee iloisesti autoon, ja kun kotona pakataan kasseja, se tulee karsinan ovelle seisomaan ja odottamaan lähtöä.
Bremeriltä, 19, jäivät ylioppilasjuhlat SM-kisojen vuoksi sivuun. Hän jatkaa opiskelemaan Aalto-yliopistoon kauppatieteitä. Bremerin kilparatsut asuvat Eriksnäsin Ratsastuskeskuksessa ja häntä valmentaa Sanna Backlund.
– Eilen oli lakkiaiset, tietenkin olisi ollut kiva juhlia kavereiden kanssa kerrankin, mutta ehdottomasti SM oli minulle arvokkaampi. En miettinyt hetkeäkään, että olisin jättänyt sen väliin. Hain Kauppikseen ennen Hankenia, koska sinne on vaikeampi päästä. Haluan myös jäädä nyt Suomeen, ”Callella” on täällä parempi olla, en halua viedä sitä muuhun systeemiin tai talliin.
Jasmin Engblom - Chap, kuva Hanna Heino.
Hopeamitalin otti Salo Riding Clubin Jasmin Engblom hevosella Chap. Ratsukko voitti PM-kultaa viime vuonna ja GP-sarjan elokuussa. Hän valmentaa Janna Jensen. SM:iin Engblom lähti kuitenkin rauhallisin tavoittein.
– En odottanut mitalia, olen todella yllättynyt, että näin kävi ja todella iloinen. Varsinkin viimeisellä kierroksella Chap hyppäsi ja tsemppasi todella hyvin, Engblom kertoo.
Pronssille nousivat Ratsastusseura Equusia edustava Tiiu Tiihonen ja Spartan Im.
- Hevonen oli nyt tosi hyvä, sen kanssa on aina ihan paras lähteä radalle, Tiihonen sanoo.
Jasmin Engblom, Teresita Bremer, Tiiu Tiihonen, kuva SRL Hanna Heinonen
Esteratsastuksen nuorten ratsastajien Suomen mestaruus 2020, top 8
1) Teresita Bremer – Caral, Eriksnäsin Ratsastajat 0,00
2) Jasmin Engblom – Chap, Salo Riding Club 4,06
3) Tiiu Tiihonen – Spartan Im, Ratsastusseura Equus 11,40
….
4) Ida Lindblom – Gerton, Helsingin Ratsastajat 12,01
5) Liida Lehtonen – Cedrick 11, Nastolan Urheiluratsastajat 17,20
6) Pipsa Koski – A Brok, Myrkyn Yksityisratsastajat 21,18
7) Annika Arolainen – Alexis, Hyvinkään Urheiluratsastajat 28,62
8) Eveliina Riikonen – Dino De Longpre, Kiuruveden Ratsastajat 30,88
Täydet tulokset ja finaalin luokkatulokset: https://online.equipe.com/fi/competitions/37991
Tiiu Tiihonen - Spartan IM, kuva SRL Hanna Heinonen
Uutiset
- 27.4.2025Elisabet Ehrnrooth ja Daytona voittoon Ypäjän 3* GP vapaaohjelmassa
- 26.4.2025Anu Sironen ja Fioretto 3* Grand Prix´n voittoon Ypäjällä
- 25.4.2025Kouluratsastuksen Pohjola Tour-sarjat ilahduttavat ympäri Suomen
- 25.4.2025Kansainvälinen koulu- ja parakouluratsastus käynnistyi Ypäjällä
- 22.4.2025Kansainvälistä kouluratsastusta Ypäjällä ensi viikonloppuna
- 16.4.2025Uudistetut ulkokauden Pohjola-sarjat käynnistyvät toukokuussa
- 16.4.2025Heinä ei ole vain ruokaa – se on osa luontaista käyttäytymistä
- 13.4.2025Ratsastajainliiton kevätkokous pidettiin Tampereella
- 13.4.2025Valiomerkit 2024 jaettiin kevätkokouksessa
- 13.4.2025Ratsastajainliiton Vuoden palkittavat 2024