Vuosi 2024 päättyi positiiviseen tilikauden tulokseen

26.3.2025

Vuodelle 2024 hyväksytyssä talousarviossa asetettiin tavoitteeksi liiton talouden tasapainottaminen haastavien vuosien jälkeen. Ratsastajainliiton hallitus seurasi vuoden aikana taloustilannetta tarkasti ja teki useita lisäsäästötoimia, joiden avulla kokonaistulos saatiin hyvin lähelle talousarvion tavoitetta. Liiton maksuvalmius on ollut koko toimintavuoden ajan erinomainen, ja tilikauden tulos on ylijäämäinen reilut 7 000 euroa.

Hanna Heinosen kuva Pariisin paralympialaisista.

 

”Toiminnallisesti ja erityisesti urheilun osalta vuosi oli historiallisen hieno. Joukkueemme teki Pariisissa erinomaisen hienoa työtä ja viitoitti tietä kohti Los Angelesia, johon meillä on tavoitteena saada niin koulu-, kenttä- kuin parajoukkuekin ja toivottavasti myös esteratsastajia. Pariisin menestys ja julkisuus sekä olympialaisissa ja niiden jälkeen tehty edunvalvonta ja vaikuttamistyö on ollut merkittävä ja varmasti kannattava panostus”, toteaa hallituksen puheenjohtaja Marjukka Manninen.

Tasapainoinen tilikauden tulos luo hyvän pohjan tuleviin rahoitusleikkauksiin valmistautumiselle. Urheiluliitoissa varaudutaan tulevina vuosina opetus- ja kulttuuriministeriön yleisavustusten pienenemiseen jopa kolmanneksella. Lisäksi jäsenmäärän lasku haastaa Ratsastajainliiton toimintaa. Suurten ikäluokkien poistumisen arvioidaan vähentävän jäsenmäärää noin 500 jäsenellä vuosittain.

”Koko liiton toimintaa niin urheilun, harrastamisen kuin ratsastuskoulujenkin puolella on kehitetty pitkäjänteisesti huomioon ottaen myös taloudelliset realiteetit. Tästä kuuluu kiitos niin toimiston väelle, vapaaehtoisille kuin ihan kaikille jäsenille ja yhteistyökumppaneille. Tulokset alkavat näkymään, ja tehty työ on äärimmäisen tärkeää, kun tiedämme, että toimintaympäristö kaikkinensa tuo meille lähiaikoina lisähaasteita.”

Toimintavuoden aikana liiton talousennusteeseen vaikuttivat monet muutokset, kuten jäsenmaksu- ja kilpailutuottojen ennakoitua suurempi lasku. Jäsenmaksukertymä oli viime vuonna noin 80 000 euroa pienempi kuin edellisenä vuonna. Arvokilpailujen osallistumismaksuja oli vastaavasti olympiavuonna vähemmän, koska Suomen Olympiakomitea kattoi osan kustannuksista. Merkittäviä säästöjä saavutettiin matka- ja majoituskuluissa sekä ulkopuolisten palvelujen ostossa. Henkilöstökuluissa säästettiin noin 50 000 euroa yhden henkilön irtisanomisen ja lomautusten kautta.

”Henkilöstökulumme ovat verrattain pienet suhteessa moniin vastaavan kokoisiin lajiliittoihin. Suuri osa liiton valmennus- ja koulutustoiminnasta toteutetaan ostopalveluina, jotka eivät sisälly henkilöstökuluihin,” sanoo Ratsastajainliiton toiminnanjohtaja Jukka Koivisto.

Aluevalmennukset siirtyivät vuoden 2023 lopulla liiton koordinointivastuulle, ja viime vuosi oli ensimmäinen kokonainen kalenterivuosi uusin järjestelyin. Aluejaostot toimivat toteuttamisessa liiton toimiston tukena.  Aluevalmennukset jatkuivat vilkkaina, ja kerätyt valmennusmaksut pysyivät tasapainossa kulujen kanssa. Jokainen ratsastusseuran jäsen on jatkossakin vakuutettu Pohjola Vakuutuksen urheiluvakuutuksella. Vakuutusmaksujen osuus liiton vuosittaisista kuluista on noin 600 000 euroa. Syyskokouksessa marraskuussa 2024 hyväksyttiin kahden euron jäsenmaksukorotus, josta puolet kohdistuu nousevien vakuutusmaksujen kattamiseen.

Merkittävä jäsenetu, Hippos-lehti, on pysynyt taloudellisesti tasapainossa. Lehden paino- ja postituskulut ovat nousseet, mutta lehti pystyi tekemään säästöjä toiminnassaan. Vuonna 2024 lehti ilmestyi seitsemän kertaa.

Joanna Robinson Pariisin olympialaisissa. Kuva Sonja Holma.

 

”Vuosi 2024 oli monella tavalla onnistunut, vaikka sitä varjostivatkin tiukat taloustoimet. Olympialaiset lisäsivät kiinnostusta lajiimme. Kokonaisuutena Pariisin kisat olivat merkittävä onnistuminen urheilullisesti sekä lajin näkyvyyden ja edunvalvonnan kannalta”, toteaa myös Koivisto.

Tilikauden tulos ja liiton taloudellinen asema 31.12.2024 esitellään tilinpäätöksessä, joka sisältää tuloslaskelman, taseen ja liitetiedot kirjanpitolain mukaisesti. Eri tilien sisällöstä annetaan tarvittaessa selvitys kevätkokouksessa.

Ratsastajainliiton kevätkokous järjestetään hybridinä sunnuntaina 13.4. klo 11.00 alkaen. Kokouspaikka on Tähtien Sali, Tampereen messu- ja urheilukeskus.

Lue lisää: Liittokokoukset